20190413 Velikonoční 2019
Dneska jsme se vydali na tradiční Velikonoční vyjížďku a cestou na hlavák jsem, samozřejmě, zastavila na oblíbené vyhlídce. Jo, vím, už trošku ohraná písnička, ale po ránu je odtud údolí Vltavy nádherně tiché a klidné, a to si v tom dnešním shonu a hluku nemůžu nechat ujít.
Dneska bylo navíc parádní světlo na focení.
U ministerstva zemědělství mě zaujal památník obětem kolektivizace zemědělství. Doma jsem pak dohledala, že byl odhalen už 23. května 2004 a u této příležitosti byla vydána kniha historika Karla Jecha Kolektivizace - zločin proti venkovu. Zvláštní, že jsem si památníku za těch 15 let nikdy nevšimla...
Součástí památníku je deska na zídce schodiště. Autory památníky jsou architekti Tomáš Novotný a Zuzana Mezerová, vytvořili jej sochař Jiří Fileštík a mistr kovář Petr Podzemský.
Měla jsem dost času, a tak jsem se ještě zastavila u "okna" vedle Masaryčky,
kde zvědavci můžou sledovat, jak část nádraží mění svou tvář.
Zatím je tu jáma...
A pak je tu 8 panelů, kde se zájemci mohou dozvědět víc.
Původně jsme plánovali jet vlakem do Petrova u Prahy (v Modřanech a na Zbraslavi měli přistoupit další) a odtud přes hory a přes doly zpět na Zbraslav. Na naší trase se ale vyskytly obtíže, takže vlak jel z hlaváku do Radotína, tam měli přepřáhnout mašinu a jet zpět do Libně, odtud do krče a pak konečně po své trase. Bleskem jsme přehodnotili naše plány, v Radotíně jsme vystoupili a sraz jsme přesunuli na Zbraslav. Ne, ve vlaku fakt dopoledne trávit nechceme.
Tahle cedule mě pobavila :-). Když už uklízím, tak ať o tom každý ví...
V 10:16 jsme se všichni sjeli na náměstí ve Zbraslavi a bez velkých dohadů bylo rozhodnuto jet naši trasu pozpátku s tím, že to asi někde zalomíme na vlak. A tak jsme sedli na kola a vyrazili do Zbraslavského krpálu směrem na Cukrák.
Konečně lesní cesta, jenže tady jsem byla špatně. Ostatní čekali na vedlejší odbočce "za zatáčkou".
Jsme na Cukráku, vlastně na vrcholku kopce Kopanina, 411 m n.m.
Vyfotit vysílač a naši skupinku dohromady ale nejde.
Televizní a rozhlasový vysílač Cukrák stojí na kopci Kopanina (411 m n.m.), častěji nazývaném Cukrák. Stavba začala v roce 1959. Do provozu byl uveden 26. listopadu 1961. Vysílač je vysoký 195 m, průměr základny je 16 m a hloubka základu 12 m.
Na Jílovišti jsme ve vyhlášené cukrárně u Stáni doplnili cukry a hurá na další dokopec.
Asfaltový výjezd z Jíloviště...
a za chvíli jsme už zase v lese. Už z Prahy jsme se drželi po Mníšecké turistické trase.
Před Trnovou jsem ostatní zlákala na malou zajížďku k vyhlídce do vltavského údolí. HMS se moc nechtělo, ale nakonec jsme přece jenom jeli.
A nelitovali jsme už cestou - tyhle výhledy na Cukrák jsme neznali.
Vyhlídka (údajně by se měla nazývat Škroupova) do údolí Vltavy a na Vrané byla doslova odměnou za krátkou zajížďku.
Trnovská krčma - vypadala zajímavě a nabídka jídel byla lákavá, ale my měli plná bříška. Tak někdy příště.
Památní Marie Petrákové před krčmou. Připomíná tragickou událost z roku 1945, kdy byla na tomto místě v posledním dnu války zastřelena hospodská Marie Petráková (1890-1945).
Zámek Trnová - brána byla otevřená, tak jsem vjela na parkoviště uvnitř. Ale se zlou jsem se potázala. Paní domácí za mnou zavřela vrata a co prý budu dělat, že jsem vlezla na soukromý pozemek a nemám tam co dělat. Sice jsem se omlouvala, že jsem si žádné cedule nevšimla a podle informací z webu by tam měla být restaurace a penzion, ale ona si držkovala svou. Já zatím přemýšlela, přes který plot přelezu nebo jestli bych na sebe neměla zavolat Policii, ale paní se zatím vydržkovala a propustila mě. Tak pozor - na zámku Trnová nemají kousavého psa, ale kousavou babu :o)))
Zámek byl přestavěn z obytné budovy statku ve 2. polovině 18. století Kristiánem Josefem Paulinem von Gfässer, pánem na Bratronicích. Postupem let se na zámku vystřídalo několik majitelů. Za zmínku stojí Václav Škroup, jehož bratr František, hudební skladatel, údajně právě zde složil hudbu k hymně.  Za držení továrníkem Daňkem prošel zámek úpravou do podoby, jakou známe dnes. Počátkem 20. století na zámku s oblibou pobývala také operní pěvkyně Ema Destinová.
Vedle zámku je kostel sv. Ducha, který vznikl současně s obcí. Z původního kostela ale zůstal zachován jen gotický portál, který byl objeven při opravě fasády a zazděn v severní zdi lodi. V 18. stol. proběhla obnova kostela proběhla díky Františce Terezii Frischmannové z Ehrenkronnu, která byla majitelkou velkostatku. Náhrobní deska donátorky je umístněna v lodi kostela. V roce 1907 byl interiér nově polychromován dle návrhu benediktina Pantaleona Majora. Bohužel, kostel byl uzavřen a dovnitř se nedalo nahlédnout.
K jižní zdi lodi je přistavena hrobka rodiny majitele trnovského zámečku Václava Škroupa.
Jeho bratr František, hudební skladatel, zde ale pohřben není.
Křížek za obcí.
Na okraji Klínce došlo k jedinému defektu dnešního dne - johnovi upadla přední brašna.
Ale nic vážného to nebylo, zřejmě byla špatně zaklaplá.
Studánka Korábka. Poblíž pramene je možné projít středověkou odvodňovací štolu - pozůstatek po těžbě zlata. Pozůstatky po těžbě jsou v lesním terénu víc než patrné, ale štolu jsme hledat nešli.
Odpočívadlo s dřevěnou sochou sv. Huberta od Jaroslava Bíma a Jiřího Bíma. Cca 100 metrů od ní by měl být vstup do již zmíněné odvodňovací štoly, ale jak už jsem psala, my ji nehledali.
Víc nás zaujal výhled do údolí Bojovského potoka, který se otevřel díky vykácenému porostu.
Spálený mlýn - další restaurace a opět jsme ji minuli bez zájmu.
Vyšlápli jsme poslední dokopec dnešního dne a jsme ve Hvozdnici.
Tenhle dům na první pohled zřejmě nezaujme vůbec ničím, ale jde vlastně o kostel. Husův dům byl vystavěn ve stylu moderny v letech 1929-30 podle projektu významného českého architekta B. Kozáka.
z Hvozdnice jsme sjeli do Davle, kde jsme dali polívku a brambory a odjeli jsme na vlak ku Praze. Byl to parádní výlet do míst, kde jsem byla poprvé a doufám, že ne naposledy a ačkoli rosničky hlásaly zimu, bylo velmi příjemně a dokonce nám svítilo i sluníčko.
Všem přeji krásné a klidné Velikonoce a ať nás kluci zase pěkně vyšupou, abychom byly celý rok zase jak ten proutek :o)))
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Období

Statistiky

  • 48 fotek
  • 5 se líbí

Fototechnika

Sony DSC-RX100

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Někdy všichni nestíháme, známe to! Proto na přání PRODLUŽUJEME BLACK FRIDAY -30% a platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: BF2022 v objednávce.
S kódem: BF2022 Akce platí do 11. 12. 2022
Získat slevu
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
20190413 Velikonoční 2019
Komentáře Přidat