20170325 Příprava srazu II.
Svatý Jan Nepomucký pod Cibulkou.
"OIRT" na Ladronce od golfového hřiště ve Stodůlkách.
A už to pučí :o)))
Parádní cesta kolem golfového hřiště. Zákaz vjezdu zajišťuje naprostou absenci aut. Pravda, neměla bych tam ani s kolem, ale tady je to hlavně kvůli těm autům, aby se z toho nestala zkratka do Butovic.
Cyklostezka do Butovic - sice žádný luxus, ale průjezd parádní.
Sídliště Butovice.
Radnice Městské části Praha 13.
Z druhé strany už vypadá poněkud majestátněji. Atypická šestipodlažní oválná budova podle projektu ing. arch. Miloše Haaseho se skleněnou věžovitou nástavbou, kde jsou i hodiny,  se začala stavět v roce 2001 a začala sloužit v roce 2003.
Strom míru vedle radnice. Jestli je to hnízdo umělé nebo opravdové, to jsem nezjišťovala.
Na tubusu metra. Musím říct, že je tady slyšet průjezd každého vlaku a navíc se ten betonový tubus chvěje.
Betonové panorama - vlevo Butovive, vpravo Luka a Lužiny. Když jsem tady koukala do té betonové nadílky, poprvé v životě jsem z toho zažila stísněný pocit. Ne, v tomhle bych teda fakt nechtěla žít.
A konečně se mi podařilo najít i první cíl dnešní cesty - novodobý filiální kostel sv. Prokopa na Slunečním náměstí. Teď už je jasné, proč jsem marně vyhlížela věž kostela. Zatímco dřív se kostely stavěly tak, aby byly vidět zdaleka, dnes není vidět ani když člověk stojí ve vedlejší ulici.
Kostel je to ale velmi zajímavý. Byl postaven v letech 1999 - 2001 podle návrhu architekta Zdeňka Jirana a jeho architektonické kanceláře.
V kostele, resp. v komunitním centru se kterým je kostel porpojen, se zrovna konal dětský bazar, takže se naskytla příležitost do kostela nahlédnout.
Socha sv. Prokopa, patrona kostela.
Panna Marie s Ježíškem. Jen teda ta polička z Ikei trošku ruší dojem...
Dřevěný kříž místo oltáře.
Novodobá je i křížová cesta.
Nádobka na svěcenou vodu je asi jediným historickým artefaktem v kostele.
Ne, tedy varhany nehledejte. Nicméně na ochozu zřejmě hudba sedává. Alespoň podle hudebních nástrojů zde složených.
Věž kostela je velmi zajímavá.
Zvon je ale poháněn strojem, zvoník opravdu nahoru neleze :o))) Po celém obvodu pláště jsou patrné reliéfy kříže.
Kostel byl postaven místo původního kostela, který nad Prokopským údolím stával od r. 1711 a byl v 50. letech 20. stol. odstřelen. Kostel je propojen s Komunitním centrem (cihlová budova), které tvoří zázemní pro aktivity farnosti a konají se zde i akce Městské části Praha 13.
U nedaleké stanice metra Butovice mě zaujal tenhle výtvor. Nazývá se Trifot a autorem 12ti metrové sochy není nikdo jiný než David Černý. Trifot má připodobňovat oživlé kráčející monstrum, jehož hlava je složená z několika fotoaparátů, připomínající různá stádia vývoje fotografie, a nohou ze stativů. Trifot se postupně stává součástí venkovních prostor nového multižánrového centra Czech Photo Centre.
Objektivy fotoaparátů jsou vyplněné očními bulvami, které se neustále pohybují a promítají procházející osoby na velkoplošné obrazovky. Ty jsem ale nějak nezaregistrovala.
O kousek dál je pak Pomník dukelským hrdinům, který vznikl v roce 1978. A proč je právě tady?!? Stanice metra se původně jmenovala Dukelská. Pomník sem byl umístěn ale rozhodně později než v roce 1978, protože v té době tady nebylo žádné metro ani sídliště.
Od metra jsem se vrátila zpět na Sluneční náměstí. Je to úžasný prostor mezi paneláky - ze tří stran je obestavěn, směrem na západ je pak průhled až na Stodůlky. Vykukující věž kostela je kostel sv. Jakuba na Stodůlkách. Je ale otázka, zda jednou nebude i tento výhled zastavěn...
Sluneční náměstí od radnice.
Sluneční náměstí z lávky.
A ještě jedno panoráma. Je až neskutečné, jak mohutně působí výškové budovy proti křehké stavbě kostela. Přiznám se, že pocitově příjemnější by to pro mě bylo naopak.
Sluneční brána.
Vzdušný pavilon na cihlových sloupech s pítkem - to je v letním období v provozu. Sochařka Marta Taberyová ozdobila jednotlivé sloupy keramickými obrazy s výjevy z Malého prince od Antoina de Saint Exuperyho.
Ještě jedno poslední ohlédnutí a jede se dál.
Retenční nádrž Asuán nad Prokopským údolím. Sídliště v dálce je Barrandov. Nádrž byla postavena v 80tých letech 20. století v souvislosti s výstavbou sídlišť Stodůlky, Lužiny a Velká Ohrada. Nádrž je napájena vodami z Prokopského potoka a dešťovými vodami svedenými z okolních sídlišť. Je schopna pojmout až 92 030 m3 vody a její zatopená plocha se zvětší na 2,66 ha. Nádrž slouží k extenzivnímu chovu ryb a každý podzim se zde provádí výlov.
Další fází trasy byl test panelákové cyklostezky. Jde o část cyklostezku Řepy – Hlubočepy, která vede sídlištěm Lužiny, jedním z typických obřích areálů panelových domů, které bylo postaveno v 70. – 80. letech 20. století jako součást Jihozápadního Města. Masy panelových domů jsou zde situovány do tzv. rondelů, v jejichž středu vznikly rozlehlé vnitrobloky.
Cyklostezka vede napříč třemi rondely a hlavní silnice přejíždí po mimoúrovňových lávkách. Dovnitř rondelu a ven z něj se zpravidla projíždím nízkým průjezdem skrz dům.
Občerstvovací zastávka v Kolkovně v tzv. Západním Městě, které vyrůstá za Stodůlkama. Tady konečně mají poměrně inteligentní stojany na kola.
Ne, tohle není pozůstatek hřbitova - nevypadá to, ale právě stojím na nejvyšší vrcholu Prahy, 392 m n.m. Jde o současný nejvyšší vrchol Prahy, protože až sem by se mělo jednou rozrůst Západní Město a i hranice Prahy se posouvají.
A tohle už jsem zase skoro doma. Poslední zastávku jsem udělala v resturaci Větrník.
Jde skutečně o bývalý větrný mlýn a o jedinou dochovanou památku tohoto typu na území Prahy. Stojí v místech původní kaple, která byla založena ve stejném roce jako břevnovský klášter sv. Markéty, tj. v roce 993.
Dobová kresba. Větrný mlýn zde nechal roce 1277 dal postavit opat Godefrid.
Letopočet 1722 nad vstupními dveřmi do kulaté věže značí letopočet, kdy byl větrný mlýn zrušen.
Vstup je hlídán psem :o))) Musím ale přiznat, že jsem už hodně dlouho neviděla u dveří škrabadlo na boty :o)))
Jižní průčelí.
Znak mlýna je i ve vitrážích oken.
Letopočet 1722 je také ve znaku mlýna v západním průčelí.
V budově je dnes penzion a resturace.
První zahradní resturace tu ale byla již v roce 1899, kdy Větrník odkoupil Jan Josef Černohorský. Rodina Černohorských vlastní objekt do dnes.
Studna v zahradě je 30m hluboká a má 2 m v průměru. Celou usedlost zásobuje pitnou vodou. V zahradě jsou také patrné terénní výškové rozdíly - pozůstatek opukových lomů v blízkosti mlýna. Do zahrady, bohužel, není volný přístup.
Infoleták.
A co si tady dát na závěr ke kávě než stylový větrník :o)))
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

20170325 Příprava srazu II.

Popis

Tentokrát byl v plánu průzkum Butovic, novodobý kostel sv. Prokopa na Slunečním náměstí, paneláková cyklostezka přes Lužiny a "výstup" na nejvyšší vrchol Prahy.
k zajímavostem - http://www.vrstevnice.com/akce/2017/1703brezen/170325/170325.pdf
trasa - https://mapy.cz/s/1vpIl
Příprava srazu I. - http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/20170311_Priprava_srazu_I./
moje akce 2017 - http://www.vrstevnice.com/akce/2017/akce2017.html

Období

26.3.2017

Statistiky

  • 62 fotek
  • - zobrazení
  • 4 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P330

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Zaváděcí sleva 50 % na Retro fotky - populární fotky s rámečkem.
S kódem: Retro50 Akce platí do 30. 9. 2021
Získat slevu
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
20170325 Příprava srazu II.
Komentáře Přidat