20160506c Český Šternberk
Do Českého Šternberka jsme přijeli od Brtnického rybníka, kde na hrázi stojí pískovcová socha sv. Prokopa, patrona Posázaví, umístěná zde roku 1773. Sochu vytvořil z labského pískovce Michal Čejka z Olbramovic...
A samozřejmě nesmí u nohou chybět čert, kterého dle legendy sv. Prokop zapřáhnul do pluhu a vyoral s ním tuzv. Čertovu brázdu ze Sázavy až do svého rodiště v Chropyni...
detail podstavce.
Další pískovcová socha sv. Vendelína, patrona pastevců, z dílny Michala Čejky byla umístěna roku 1771 cestě do Čejkovic. Dnes je u cesty v parku...
na podstavci je zřetelný erb Šternberků.
Hraniční kámen poblíž sochy sv. Vendelína s osmicípou hvězdou - erbovním znakem Divišovců.
Informační tabule z naučné stezky k sochám v okolí hradu.
Hladomorna - jižní předsunutá bašta byla vybudována Petrem Holickým ze Šternberga r. 1467 aby chránila hrad od jihu. Ohrazení okolo věže bylo nejprve roubené, ale později je nahradila zděná hradba časem doplněná ještě o dělostřeleckou střílnu natočenou k severozápadu. Čelo bašty chránil šíjový příkop.
Tvořila ji víceboká bateriová věž s výrazným břitem otočeným k jihu a vnější obvodové opevnění. Dnes je věž přístupná jako rozhledna.
Do věže vedlo v její zadní části šnekové schodiště. V prvním patře vybíhá ze středové okrouhlé místnosti pětice chodbiček ukončených střílnami pro těžká děla. Jednu střílnu nahrazoval portál, kterým se do věže vytahovala děla. Druhé patro bylo roubené nebo hrázděné. Pod věží stál na jižní straně k hradbě přiložený srub s kachlovými kamny, ve kterém bydlela posádka.
V suterénu se nacházel skladovací prostor (pravděpodobně prachárna). Toto sice není suterén, ale dá se tu do nitra věže nahlédnout.
Od hladomorny už sjíždíme k hradu...
deska na pilíři hradního mostu...
příjezd k hradu z jižní strany přes kamenný most. Dnes se tudy lze dostat pouze ke kruhové gotické baště. Jinak vjezd slouží majitelům (v restituci byl hrad r. 1992 vrácen potomkovi původních majitelů, Zdeňku Sternbergovi) jako přístupová cesta k soukromým obytným prostorám.
Český Šternberk byl vybudován jako gotický hrad, později přestavěný na zámek. Název hradu je odvozen od erbu rodu Divišoviců – zlaté osmicípé hvězdy (německy: Stern = hvězda, Berg = hora). Raně gotická podoba je dnes vidět zejména v jádru stavby.
Ranně gotický portál vstupu do kruhové bašty...
v baště je kaple sv. Jiří a dle zařízení je využívána i k různým kulturním akcím...
obraz sv. Jiří na oltáři kaple.
Hlavní hradní brána - nad bránou je erbu rodu Divišoviců – (zlatá) osmicípá hvězda...
stylový kryt kanálu - jo, detaily tvoří celek :o)))
hradní nádvoří je maličké jak dlaň a takřka celý prostor zabírá zeleň. V současné době tu probíhá rekonstrukce fasád, takže moc se tu procházet nedá...
Hradní nebo spíš už zámecký palác - ne, nemohu říct, že bych to chtěla vlastnit... Dole jsou budníky pro dravce, ale byly jsme tu v pátek a to se žádná produkce nekonala, takže ani ptactvo nebylo. Zůstaly jen cedulky u přístřešků.
Výhled do údolí Sázavy byl ale parádní. Podle jedné z pověstí byl ve skalách pod hradem ukryt poklad. Na Velký pátek, kdy se otevírají poklady, má skála puknout a poklad se sypat do Sázavy tekoucí pod hradem. Proto lze po tomto dni nalézt v řece tu a tam zlatý plíšek. V r. 1971 byl poklad skutečně nalezen v hradním prostoru. Jednalo se především o cenné předměty ze 17. a 18. stol.
Pískovcová socha sv. Františka Xaverského u mostku ze silnice zpodobňuje poslední dny umírajícího světce, jemuž poskytuje útěchu Indián. Sochu rovněž vytvořil Michal Čejka z Olbramovic z labského pískovce v letech 1771 - 1779.
Hrad Český Šternberk ze silnice dolů do městečka. Od Sázavy se kvůli sluníčku fotit nedalo. Z pohledu je patrné historické gotické jádrno celého komplexu na jižní straně (vpravo) a postupné rozrůstání se směrem severním (vlevo). Poslední zásadní úpravou prošel hrad r. 1751, kdy byl dostavěn tzv. dolní zámek hradu při ohradní zdi (vlevo).
A to už jsem dole v podhradí. U domu čp. 10 je možné vidět další sochu...
tentokrát jde o sochu sv. Antonína Paduánského...
a uprostřed bývalého centra obce, dnes uprostřed kruhového objezdu, kamenná zvonička z 2. pol. 19. stol. A to je z Českého Šternberka vše.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

20160506c Český Šternberk

Popis

vše o srazu Samopše 2016 - http://www.vrstevnice.com/akce/2016/1605kveten/160506/160506.html
moje akce 2016 - http://www.vrstevnice.com/akce/2016/akce2016.html

ČESKÝ ŠTERNBERK vznikl v průběhu 13. století jako podhradí hradu Českého Šternberku. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1242, jako o městečku v roce 1654. Spolu s hradem se obec rozšiřovala až do své současné podoby, roku 1901 byl slavnostně zahájen provoz na železniční trati a Český Šternberk se tak stal díky své historické hodnotě i dobré dostupnosti oblíbeným cílem mnoha turistů.

Období

září 2014 až květen 2016

Statistiky

  • 28 fotek
  • - zobrazení
  • 5 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P330

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
20160506c Český Šternberk
Komentáře Přidat