20150704 NS Kněževes a okolí
V sobotu 4. 7. 2015 jsem trošku poznávala obce v západní Přípraží, a tak jsem nemohla minout ani Kněževes. Touhle vesnicí jsem vždycky profrčela po okraji po hlavní, tedy pokud pominu jednu zajížďku na vyhlídku na letiště, a vůbec jsem netušila, jaké krásy se v centru obce ukrývají. Nově je v Kněževsi udělaná také naučná stezka, ale panely k této stezce jsou jen dva, stezka není v reálu nijak značena a osobně se přiznám, že jsem měla trošku problém se zorientovat v tom, co kde je. Ale podařilo se, tak hurá do toho :o)))
Prvních šest zajímavých míst pro mě až tak zajímavých nebylo. Ale když jsem si chtěla obejít celou NS, tak jsem si je musela odškrtnout také. V tom jsem důsledná :o))) 1. zajímavým místem NS je uveden kulturní dům. Přiznám se, že netuším proč, ale budiž. Já z tohoto produktu socialistické výstavby nijak odvázaná nebyla.
2. zajímavým místem je "Lípa tisíciletí" - dalo mi velkou práci ji najít, ale podle obrázku na tabuli se nakonec podařilo. Lípa stojí v zahradě mateřské školy. Proč se nazývá "lípa tisíciletí" ale netuším. Mohu se jen domnívat, že byla zasazená na počátku nového tisíciletí.
3. a 4. zajímavým místem jsou mateřská škola a zdravotnické středisko - rovněž netuším proč. Ale mám odskrtnuto :o)))
5. zajímavým místem je Baráčnická rychta - tak ta mě tedy fakt pobavila. Kdysi byla "obec baráčníků" dost významným pojmem a mezi domkaři měla svůj význam. Dnes ale spěje spíš k zániku, o čemž svědčí i tato "chaloupka" za autobusovou zastávkou na hlavní silnici. Kolik se tam asi tak vejde lidí?!? Já bych tipovala, že při 20 je přeplněno. A to vedle, to opravdu není udírna...
6. zajímavým místem je zastavení cyklotrasy Pražské kolo - to je tohle. Také bych to mezi zajímavosti nezahrnula, ale obec zřejmě musela upzornit i na současnost, což jsme tímto pointem vyčerpali. Tak hurá na tu zajímavější část NS.
Doteď jsem se pohybovala kolem hlavní silnice, další zajímavé místo (7. - 10.) už mě ale nasměrovalo do historické části obce - v tomto domečku je obecní úřad, knihovna, muzeum a informační centrum. Všechno pěkně pohromadě :o))) Bylo sice otevřeno, ale nějak jsem v tom horkém letním dni neměla náladu na prohlídku muzea. To si nechám na jindy.
Tento dům jsem si vyfotila "mimo soutěž", protože umění pánů zedníků dávných časů je zkrátka obdivuhodné. Mě osobně se tyhle kamenné domy velmi líbí, ale opracovat kámen a sesadit ho, to muselo dát pěknou dřinu.
11. zajímavým místem je bývalá obecní pastouška - dnes je zde hasičské skladiště. Docela mě ten název zaujal, protože zatím jsem se setkala jen s hasičskou zbrojnicí, skladiště je novinkou :o)))
Teď přeskočím ke 13. zajímavému místu, protože to je hned vedle hasičského skladiště - jde o tento dům, kde by se měla nacházet barokní socha lva...
po té ale na sloupku vrat zbyla jen tato nebarokní ďoura. Dům je soukromí, takže těžko říct, kam se socha poděla.
12. zajímavým místem je tzv. Ouvalka, což je pramen Únětického potoka a na návsi tvoří jezírko. Neměla jsem ani ponětí, že Únětický potok pramení právě tady. Údajně má potok pramenů více, ale ty jsou již jímány kanalizačním potrubím přímo do jezírka.
Holub ve vodě sice vypadá mile, ale věřte, že tohle byla jeho poslední koupel. A to je cedulí na zábradlí přísně zakázáno znečišťování.
Hned nad Ouvalkou najdeme 14. zajímavé místo - jde o fresku sv. Václava na bílém koni, který symbolicky žehná toku potoka. Objekt původně patřil Strahovskému klášteru. V obci byly původně barevné freskové obrazy dva. Druhý byl na objektu hospody. Ten ale podlehl nepříznivým povětrnostním vlivům a od r. 2002 se již na budově staré zájezdní hospody nenalézá. Dlouho ale nesla název Restaurace sv. Václava.
Sv. Václav jako rytíř ztělesňoval ideál bojovníka a křesťana. Bílý kůň byl odedávna považován Slovany za posvátné zvíře. Vznešený rytíř drží v pravé ruce kopí, nejstarší žerďovou bodnou zbraň. Je ozbrojen, ale nemíří na nás. Vlídná mladá tvář. Vzpřímená postava na koni, imponující zjev. Freska má tvar podkovy a je vyzdobena ornamenty. V pozadí je vidět Budeč, kde byla 1. slovanská škola.
15. zajímavým místem je sousoší Panny Marie s Ježíškem, které najdeme rovněž na návsi poblíž Ouvalky.
Tento dům sice není mezi zajímavými místy NS, ale je zařazen do seznamu kulturních památek. Stojí rovněž poblíž Ouvalky a ikdyž byl hodně přestavován, rysy původního stavení si stále zachovává.
16. - 18. zajímavé místo najdeme na jednom místě - jde o zákaldní školu, před kterou stojí pomník padlým v 1. a 2. světové válce...
a ve výklenku na zdi školy je busta místního sedláka a na konci 19. stol. politika Stanislava Kubra.
Na další prohlídku bylo nutné se trošku osvěžit - v Kněževsi jsem našla jedinou otevřenou hospodu. No, vzhledově nic moc, ale místními štamgasty byla evidentně vyhledávanou estancií. Káva ale byla celkem ucházející a vodu jsem tu dostala také. Cedule u vchodu mě dost pobavila, ale raději jsem neřešila, jak je to v reálu myšleno. Já jsem si rozhodně nechala horní díl plavek na sobě :o)))
19. zajímavým místem je bývalá hospoda U Tatíčků nebo také Restauraci v. Václava, protože právě na tomto domě byla druhá freska sv. Václava. Budova je také na seznamu kulturních památek. Dnes už tu žádná hospoda není a podle srdcí, jimiž byl vyzdoben dvůr, ani nechci vědět, k čemu slouží budova dnes. Touto budovou jsem se ale přiblížila k historickému jádru Kněževse.
20. zajímavým místem je kaple sv. Václava z roku 1736...
a doslova byla utopená za budovou školy. Fakt nechápu, proč byla škola postavená tak těsně před kapli a už vůbec nechápu, proč byla udělána ta zadní přístavba. Teď už se vůbec nedivím, že jsem ze silnice nikdy žádnou věžičku kostela v Kněževsi neviděla. Přes budovu školy se ani vidět nedá...
a přitom je velmi zajímavá. Místo zvonu je ve věžičce umístěna socha sv. Václava. Kaple byla uzavřená, ale podle informací na netu je výzdoba uvnitř také zasvěcená sv. Václavu - obrazy a sochy.
A to se již blížím ke "zlatému hřebu" místních historických památek. 21. zajímavým místem je zvonička u pozdně barokního statku...
je z roku 1802 a pohled dovnitř odhalil kamennou kupoli, nad kterou je věžička se zvonem.
22. zajímavým místem je barokní brána Na Slovance...
se sochou sv. Jana Nepomuckého.
Kdysi vedla brána do statku, a to poměrně rozlehlého. Dnes už usedlost není celistvá. Je rozdrobena na menší rodinné domy a objekty v soukromém vlastnictví. Na místě této usedlosti stávala v 16. stol. tvrz, po které tu již ale neni žádná stopa.
Cestou k Čermákovu mlýnu.
23. zajímavým místem je Čermákův mlýn. Jméno dostal po rodině Čermáků. Mlynář Jan Václav Čermák jej vlastnil od roku 1740. V současné době je objekt mlýna zrekonstruován a slouží jako bytový dům, restaurace a penzion. A nese opět jméno svého majitele - Chládkův mlýn.
Mlýn stojí pod hrází dvou propojených rybníků...
velkého a malého (24. zajímavé místo) - v mapě název nenajdete. Říká se jim Nádržka nebo Čermačka. Hned u hráze je "velká nádržka"...
...průtok z malé do velké nádržky - jo, je to pěkný humus...
a tady je "malá nádržka". Sem přitéká Únětický potok a rybníček využívají hlavně kachny.
25. zajímavým místem je socha sv. Jana Nepomuckého...
a musím říct, že je opravdu zajímavá, protože klečícího Nepomuckého jsem ještě nikde neviděla.
Nápis na podstavci.
26. zajímavým místem je památný kříž. Na památku čeho tu byl postaven, to ale netuším.
Posledním 27. zajímavým místem je Centrum volnočasových aktivit - zkrátka místní sportovní hřiště, na kterém já osobně ale nic zajímavého nevidím. Tak jsem si našla pár dalších zajímavostí sama. Tenhle "krtinec", to je vyhlídková plošina na letiště - kdo má rád letadýlka, rozhodně doporučuji sem  zajet. Letiště máte jak na dlani.
A pak jsem se ještě zašla podívat na hřbitov. Ten prostě nemohu vynechat...
zřejmě márnice...
a před vchodem "stylová" dlažba...
ústřední kříž...
na starších náhrobcích se dalo ledacos dočíst...
hrobka rodiny Chvojovy - krásná stavba z 19 stol. Taková stavba tu ale byla jediná...
ostatní rodinné hrobky již byly poněkud střídmější, ale i přesto krásné. Na to, že je Kněževes poměrně malá vesnice, hřbitov je docela rozlehlý a je využíván i v současnosti.
Pár posledních fotek jsem pak udělala cestou z obce - kamenný mostek pod silnicí, který tu už také víc jak pár desítek let bude.
Tak tady mě nejdřív zaujala ta vrata zarovnaná cihlami. To nechápu... A pak teprve jsem viděla ta úžasná větrací okénka.
Jedna ze starých budov. Tohle bych si tipla na hospodářskou budovu.
Ano, i tenhle objekt již leccos pamatuje. Jen je smutné, že vypadá mnohem hůř než jeho mnohem starší bratříčci. Jeden čas tady bývalo zahradnictví a ještě předtím tady bývával rybník. Ale to bylo někdy v 18. stol.
Tak tenhle už jen smutně visí... Asi fouknul vítr :o)))
A to je z mého výletu do Kněževsi už opravdu vše. A když někdy pojedete kolem, stojí za to sjet z hlavní silnice a rozhlédnout se kolem. Zklamaní určitě nebudete :o)))
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Období

léto 2015

Statistiky

  • 53 fotek
  • - zobrazení
  • 5 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P330

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
20150704 NS Kněževes a okolí
Komentáře Přidat