20150115 Večerní Praha
Ve čtvrtek 15. 1. 2015 večer jsem měla šla na Kampu za zábavou, a tak jsem toho využila a podívala se na večerní Prahu přes objektiv foťáku.
Pražský Hrad z rohu Letenské a Klárova.
Dům „U bílé botky" (U bílé kuželky, U bílé číše) okraji ulice U Lužického semináře - původně renesanční dům, pochází patrně z první třetiny 17. století. Upravený byl v baroku a radikálně přestavěný v sedmdesátých letech 20. století. V jeho bezprostřední blízkosti stával Kostelík sv. Petra a Pavla v Rybářích a pro tento kostel byl zřejmě tento domek farní budovou. Roku 1653 je uváděn v berní rule jako "dům vdovskej". Dříve měl domek ve svém průčelí zasklený obrázek P. Marie a lucernu. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vypracoval ing. Matašovský plán rekonstrukce pro herečku Slávku Budínovou. Dům byl velmi poškozen za povodní roku 2002 a dodnes není obýván a chátrá.
Restaurace Černý orel.
Karlův most.
"Sousoší čůrajících pánů" od Davida Černého ve dvoře Hergertovy cihelny - moje oblíbené sousoší na Kampě. Pokud jdu kolem vždycky se tu zastavím - člověk tu hned přijde na jiné myšlenky :o)))
Sochy jsou tvořeny z plátů, které se dají otáčet a stojí v bazénku ve tvaru naší České republiky. Za mírný poplatek můžete jejich mužství a to, co z nich tryská, směřovat dle libosti - přiznám se, že čtu poprvé o poplatku. Já jsem to doposud dělala i bez poplatku :o)))
Ajaj, nejužší ulička v Praze byl auzavřena. Tak někdy jindy.
Osvětlené Petřínská rozhledna. Vyčuhující věž je Malostranská mostecká věž od Karlova mostu.
Zbytky vánoční výzdoby - musím říct, že ta světýlka vypadala velmi pěkně.
Dům na rohu Míšeňské a U Lužického semináře.
Malostranská mostecká věž.
Průchod na Kampu pod Karlovým mostem mostem je už delší dobu uzavřen, tak jsem musela obchůzkou Saskou ulicí. V Saském dvoře je muzeum Karla Zemana.
Malostranská mostecká věž od Saského dvora.
Saská ulička - průchod do Lázeňské.
Vrata v Lázeňské ulici.
A tohle je bývalá "zeď nářků" na Velkopřevorském náměstí. Kde jsou ty časy, kdy si tady mohl člověk počíst mezi vzkazy a básničkami, psanými křídou nebo jen tužkou. Dneska už je to jen nicneříkající posprejovaná turistická atrakce...
a tady je místo, kde byl v roce 1980, po smrti Johna Lennona, vytvořen jeho symbolický hrob. Byl tu jeho obraz a nosili se sem květiny a svíčky a brzy se na zdi také začaly objevovat grafitti s tematikou Beatles. Marně STB zeď opakovaně bílila - alespoň vzniklo místo k novým kresbám, vzkazům a básničkám :o))) Pokud si správně pamatuji, tak chvíli tu byla i plakátovací plocha.
Most přes Čertovku...
sem chodí zamilovaní zamykat svou lásku a není to jediné místo na Kampě, kde lze zámečky najít...
u Čertovky...
ale i přes zámečky je vidět kolo u Velkopřevorského mlýna a vzadu ve tmě je patrná i socha vodníka Kabourka, zhotovená v roce 2010 malostranským sochařem Janem Nálepkou...
Točí se, točí, kolo ve mlýně, točí se točí já jsem v tom nevinně... - já za to nemůžu, jak vidím točící se mlýnké kolo, hned mi naskočí tahle písnička :o)))
Centrální náměstí na Kampě - dneska je tu překvapivě ticho a klid.
Domovní znamení.
Socha Josefa Dobrovského na okraji parku - busta je z roku 1891 a je dílem Tomáše Seidana. Původně byla umístěna veVrchlického sadech a sem na Kampu, do sousedství domu, kde Josef Dobrovský bydlel, byla přenesena po druhé světové válce.
Karlův most z parku.
Národní divadlo z parku.
A tohle je cíl mojí cesty - bývalá salla terrena Michnovského paláce postavená ve 2. polovině 17. století. Na počátku 19. století byla přestavěná na zahradní domek. V 60. letech 20. století byla v objektu zřízena plynová regulační stanice, odtud pochází současný název „plynárenský domeček“. Ještě na počátku 40. let 20. století byla úroveň terénu u domečku o cca 70 cm níže než nyní. Terén byl dosypán v souvislosti se scelováním zahrad a vyrovnáním terénu celého areálu.
původní svislé nosné konstrukce jsou smíšené z barokních cihel a opuky. Objekt je jednopodlažní nepodsklepený, konstrukčně řešený jako příčný dvoutrakt. Střecha je valbová. Krytina bobrovky na korunové laťování. Krov je hambalkový se stojatou stolicí, bez vrcholové vaznice...
barokní výzdoba nik v přízemí...
dlažba rozhodně není původní. Ta je důsledkem rekonstrukce v letech 2011 - 2013...
za to dřevěný trámový strop původní je...
za dveřmi vlevo je provozní zázemí a WC...
a schody do podkroví...
kde je pod střechou vytvořen ještě jeden využitelný prostor. Dřevěné obklady jsou nové, ale trámy jsou opět původní- lze na nich najít letopočet i tesařské značky. Domeček je od roku 2013 využíván Komunitním centrem Kampa a kromě kavárny se tu pořádají různé volnočasové aktivity pro děti i dospělé.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

20150115 Večerní Praha

Popis

moje akce 2015: http://www.vrstevnice.com/akce/2015/akce2015.html

Období

16.1.2015

Statistiky

  • 32 fotek
  • 2 videa
  • - zobrazení
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
20150115 Večerní Praha
Komentáře Přidat